Cetinska krajina smjestila se u zagrljaju planina Svilaje, Dinare, Kamešnice i Mosora. Život toj zemlji kršne Dalmatinske zagore udahnjuje rijeka Cetina sa svojim pritocima Rudom, Ruminom, Sutinom, Grabom, Vojskovom i dr.
Zahvaljujući rijeci i plodonosnim poljima, kao i mediteranskoj klimi, na ovim prostorima se čovjek i priroda prožimaju od prapovijesti pa do današnjih dana oblikujući kolektivni identitet stanovništva Cetinske krajine.
Stalni postav Muzeja Cetinske krajine – Sinj prikazuje međuovisnost i sinergiju krajolika i zajednice koja ga nastanjuje.
Izložba je podijeljena u nekoliko tematskih cjelina u kojima se sustavno obrađuju segmenti ljudske zbilje: krajobraz u kojem čovjek živi, njegov utjecaj na taj krajobraz u vidu progresivnog kontinuiteta oblikovanja životnog prostora te suprotno progresu, destruktivnu društvenu pojavu rata; društvene aktivnosti usmjerene na iskorištavanje prirodnih resursa u svrhu opstojnosti etnosa te oblikovanja materijalne i nematerijalne kulturne baštine Cetinske krajine.
U Muzeju Cetinske krajine – Sinj prezentirana su zaštićena kulturna dobra Republike Hrvatske: Didi s Kamešnice, Lončarstvo iz sela Potravlja te ples Nijemo kolo.